Materac dla niemowlaka – który wybrać?

Niemowlę spędza mnóstwo czasu, leżąc w łóżeczku, dlatego niezwykle ważną kwestią jest wybór odpowiedniego materaca dla noworodka, który zapewni mu komfort odpoczynku i będzie pozytywnie wpływał na jego zdrowie.

Jakimi właściwościami powinien wyróżniać się dobry materac dla niemowlaka?

Zastanawiając się, jaki materac dla niemowlaka wybrać, należy wziąć pod uwagę jego elastyczność i wpływ na ciało dziecka pod względem ortopedycznym. Materac powinien dopasowywać się do pozycji ciała, jakie przybiera maluszek i zapewniać równomierne podparcie całej sylwetki. Właściwie dobrany stanowi świetną inwestycję w zdrowie pociechy, ponieważ przeciwdziała problemom z kręgosłupem i sprzyja kształtowaniu się prawidłowej postawy. Ma być wygodny – ani za twardy, ani za miękki. Materac wcale nie musi być gruby, aby gwarantować odpowiednie podparcie.

Rodzaje materaców i ich podstawowe cechy

Chociaż przedstawione właściwości powinny ułatwiać wybór, materac dla noworodka wcale nie jest tak prosto kupić, ponieważ na rynku dostępne są różne rodzaje materacy. Poniżej przedstawiamy najczęściej polecane i spotykane materace dla niemowląt.

Materace dla noworodka lateksowy

Materac lateksowy jest uważany za najlepszy materac dla noworodka. Produkuje się go z mleczka kauczukowego, a w jego warstwach tworzą się pionowe kanaliki zapewniające oddychalność materiału. Zapewnia dziecku odpowiednie podparcie punktowe i dopasowuje się do jego anatomii. Stosowanie go jest równoważne z zagwarantowaniem maluszkowi wyjątkowego komfortu. Odpowiednia wentylacja i sprężystość materaca stawiają go na czele produktów godnych zaufania rodziców.


Materac dla niemowląt lateksowo-kokosowe

Chociaż wybór materaca dla noworodka nie należy do łatwych zadań, zapoznanie się z właściwościami poszczególnych rodzajów materacy ułatwia podjęcie decyzji. Kolejnym rekomendowanym wyborem jest materac lateksowo-kokosowy, w którym oprócz lateksu wykorzystuje się warstwę wykonaną z włókna kokosowego. Oba materiały są naturalne i przyjazne dla dziecka. Malucha należy kłaść na lateksowej stronie, która pod wpływem jego ciężaru ulega odkształceniu. Jest wyjątkowo sprężysta, więc po wyjęciu dziecka z łóżeczka wraca do pierwotnego kształtu. Zastosowanie włókna kokosowego sprawia, że zwiększa się oddychalność, elastyczność i trwałość materaca.

Materac gryczano-kokosowy

Popularny materac dla noworodka to materac gryczano-kokosowy, który z twardszej strony jest wyposażony we wkład kokosowy. Z drugiej strony pokrowiec został wypełniony łuską gryczaną, która reguluje przepływ powietrza. Materac jest przystępny pod względem cenowym, ale trzeba zwrócić uwagę, aby miał atest potwierdzający, że łuska gryczana pochodzi z upraw ekologicznych. Przede wszystkim materac dla noworodka musi zapewniać mu mocne podparcie, dlatego w pierwszych miesiącach życia dziecko powinno leżeć na stronie kokosowej. Gdy będzie miało już około 6 miesięcy, rekomendowane jest przewrócenie materaca na stronę gryczaną. Łuski pod wpływem ruchu dostosowują się do pozycji ciała malucha. Warto podkreślić, że szkraby stawiające pierwsze kroki na takim materacu są chronione przed powstaniem płaskostopia, ponieważ łuski przemieszczają się, wypełniając wysklepienie stopy.

Materace bonelowe dla niemowląt

Można wybrać również bardziej tradycyjny materac dla noworodka – materac bonelowy czyli sprężynowy. Jego konstrukcja opiera się na połączonych ze sobą sprężynach otulonych pianką poliuretanową. Może być wyposażony dodatkowo w warstwę kokosową. Obecność sprężyn gwarantuje podparcie całego ciała dziecka.

Materac piankowy dla noworodka

Wykonany z syntetycznej pianki poliuretanowej materac dla noworodka odkształca się znacznie szybciej niż materace wymienione wcześniej. Jest to tani produkt, ale jakościowo najsłabszy ze wszystkich wymienionych. Jeśli istnieje powód wyboru właśnie takiego materaca, należy zwrócić uwagę, aby był wykonany z pianki wysokoelastycznej.

Bezpieczny materac dla małych alergików

Na pytanie: materac dla niemowlaka jaki wybrać nie ma jednoznacznych odpowiedzi, ale jeszcze trudniej zapewnić komfort niemowlakowi z alergią. Tutaj polecane są produkty naturalne, ale nieuczulające, czyli materac lateksowy i lateksowo-kokosowy.Materac dla niemowlaka – który wybrać?
5 (100%) 1opinii
Share
Posts published: 47

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyrights © 2017  Mamakupuje.pl